С изложбата „Пролетни фантазии” в Асеновград стартира програмата по случай традиционните Великденски празници.

С изложбата „Пролетни фантазии” в Асеновград стартира програмата по случай традиционните Великденски празници. 576

В нея с 60 творби – картини, малки пластики и художествена фотография участват 15 асеновградски творци. Най-възрастният от тях е Васил Папазов, на 75 години, а най-младият е 35-годишният Красимир Панайотов.

В последно време има малък отлив на участници в изложби, прочината за което е, че не се купуват платна, но това пък не демотивира колегите да рисуват. Така коментира организаторът на изложбата Димитър Ненкин. И това според него е причината в моменти на кризи да се появяват нови стилове. Като пример той посочи стилът сецесион /бягство от действителността/ възникнал в началото на 20 век по време на войните. Негов представител у нас е Иван Милев. По думите на Ненкин, в момента стиловете са разнопосочни, като осезаемо се чувства влиянието на компютрите. Той добави, че независимо от финансовите проблеми на хората от всяка изложба има откупки. Купуват се платна на по-достъпни цени или на изветни автори с цел попълване на лични колекции.

Художниците, които творят в Асеновград са 30, но в традиционните градски изложби участват по-малко в различна конфигурация. Две са традиционните за града изложби на местните автори - за Коледа и за Майските празници по случай празника на града. Тази е междинна и е посветена на Цветница и Великден.    

Изложбата бе открита от изкуствоведа Светла Москова, която подчерта, че да откриеш изложба в навечерието на един от най-хубавите християнски празници – Цветница е прекрасно. Хората на изкуството са чувствителни към подобни събития и незевисимо, че днес сме в икономическа криза винаги има творци, които работят в името на оцеляването, каза тя. Българският народ е оцелял като нация благодарение и на празниците си. Тук се представят хора, които обичат красивото и с творбите си създават повече настроение преди празника, допълни Светла Москова.

Последна промяна:
Свалете в pdf