Отбелязахме 140 години от рождението на войводата Тане Николов.

Вчера, 11-ти март, в Исторически музей – Асеновград, бе открита изложба в чест на 140 годишнината от рождението на войводата Таню Николов Жеков, по-известен като Тане Войвода. Кратко описание на живота му направиха директорът на музея Иван Дуков и уредникът на изложбата Росица Бикова.
Родом от Хасково, през 1902-ра година се уволнява от армията с чин офицер, в края на юни. В края на юли с.г. полага клетва като четник на ВМОРО, откъдето започва и революционният му живот. Със своята революционна дейност той показва една завидна гъвкавост и много добра политическа ориентация по отношение както на приятелите, така и на враговете на българския народ. В неговите спомени можем да намерим наистина интересни свидетелства, затова как той ръководил българо-турска чета.Това е неособенно известен факт, но в годините след Първата световна война България и Турция са имали близки интереси спрямо Гърция. Също така той е един от хората, който е осъзнал опасността от сръбската и гръцката експанзия в териториите населени с българи и е един от главните защитници на българското население спрямо сръбските и гръцките интереси, особено в тяхната асимилационна дейност.
За да осигури старините си, войводата закупува през 20-те години няколко имота, сред които и мелница в Станимака.
Финалът на бурния му живот е отбелязан от трагичен инцидент. През януари 1947г., след многократни конфликти с наемателите на мелницата му той нахълтва там въоръжен, тръгнал да урежда сметки. В разразилите се пререкания, довели до стрелба от негова страна, убива единия от наемателите и още четирима работници, след което се предава на органите на властта. Според някои изследователи войводата е убит в ареста от тоталитарната власт.
Изложбата съдържа както снимки от различни етапи от живота и дейността на войводата, така и други документи, и негови или от епохата предмети.