Паисиевите дни в Асеновград вече са традиция
383Зам.-кмет инж. Мария Вълканова и проф. д-р Надежда Драгова поднесоха цветя на паметната плоча на Паисий в Асеновград. След това се отправиха към старинно училище „Св. Георги”, където се проведе научна среща за живота и делото на хилендарския монах.
Срещата откри директорът на Исторически музей-Асеновград Иван Дуков. В речта си той отбеляза, че Паисиевите дни започнаха да се определят като една традиция в културната програма на Асеновград. С тези чествания ние отбелязваме не само годишнината, свързана с църковния празник на Паисий Хилендарски, но и оценяваме онзи важен момент, който превърна българската общност в нация, благодарение на неговото дело-допълни Дуков.
Специално поканени на срещата бяха доц. д-р Димо Чешмеджиев и проф. д-р Надежда Драгова-и двамата изтъкнати историци и учени. Доц. Чешмеджиев представи сборник доклади от миналогодишната научна сесия „Българският XVIII век. Паисий между Средновековието и Новото време”, финансиран от Община Асеновград. Един изключително съдържателен сборник, чийто авторски колектив от специалисти е много разнообразен и експертен. Той включва доклади на историци, османисти, уредници в асеновградския музей, краеведи и др. Сборникът е в ограничени количества и е раздаден на училищата в Асеновград, градската библиотека и читалищата. Присъстващите също получиха по един екземпляр.
Проф. Драгова промени значението на научна лекция и я превърна в диалог с присъстващите. Разговорът бе върху три теми. Първите две бяха за това какво съвременните българи знаем и какво не знаем за Паисий Хилендарски, а третата-очакваме ли нещо повече да научим за него. Проф. Драгова направи и предложение към асеновградчани. В началото на града да се постави надпис, на който да пише: „Пътнико, ти влизаш в земя, в която почиват костите на Паисий Хилендарски”.