с. Добростан

с. Добростан

Обслужва се от кметски наместник с. Орешец:
Георги Живков Тянев

Тел.: 03320/ 2221
Пощенски код: 4256

Село Добростан е разположен в южната част на Добростанския масив, част от Преспанския дял на най-североизточната част на Западните Родопи. Намира се на 1200 м надморска височина. На североизток от него се издига върхът Долни пазлак /1258 м/, а на югоизток Св. Спас /1390 м/. В далечното минало има предание, че тези върхове били покрити с високи борови гори, които през време на османското иго били опожарени от кърджалиите за неподчинение. Останала да съществува само част от гората на югоизток от селото, наречена от местното население “Усойка”. През нея сега минава шосето за гр. Асеновград, през с. Орешец, Горнослав и Червен.

Добростанският висок платовиден масив заема площ около 200 кв.км. Целият масив е карстов, надупчен с много понори и въртопи, обрасли с рядка растителност. Централната част на масива е карстова падина, наричана Ширината, изпълнена с плодороден чернозем, а множеството върхове, на север и запад от селото, са богати на пасища.

Населението на селото по настоящ адрес е 33 души, към 15.12.2020 г.

С добър потенциал за развитие е селското стопанство: земеделие – растеневъдство – картофи, малини, ягоди, фасул. Земеделските земи са подходящи за отглеждане на екологично чисти култури, които виреят на надморска височина 1300 метра. Животновъдство – едър и дребен рогат добитък – има обилна паша.

Природни и исторически забележителности: в околностите на селото има множество карстови пещери, някои от тях са с внушителни размери. Склоновете около селото, както и въздушните течения, създават подходящи условия за развитие на парапланеризма. И в момента тук редовно идват парапланеристи. Околностите на селото са интересни за орнитолози, които многократно са идвали на посещения, за да наблюдават редки хищни птици като сокол-скитник, скален орел и други. “Дружеството за защита на хищните птици в България” често води тук свои колеги от Германия, Англия и други европейски страни. В землището на селото е резерватът “Червената стена”, в който има 645 вида висши растения, ендемични видове 96, реликтни видове. Установени са 63 вида птици, от тях 17 вида са включени в “Червената книга на България”. От бозайниците това са мечка, дива коза, благороден елен и други. Селото и намиращата се на 5км хижа “Марциганица” са изходен пункт на туристическите маршрути за Кръстова гора, Белинташ, с. Бачково и други.

Възможности за инвестиции – на първо място туризъм във всичките му разновидности – екологичен, селски, природолюбителски, религиозен. В селото има запазена красива черква с вековна история, с икони и стенописи, около селото има 16 параклиса, които са поддържани и действащи.

На второ място, селото с неговите земи е подходящо за развитие на екологично земеделие и животновъдство.

На трето място – условията са подходящи за изграждането на профилакториуми за рехабилитация на болни и възрастни хора, заради чистия въздух и вода, тишина и спокойствие, отдалеченост от интензивен транспорт и индустриално замърсяване и много красива природа.

Последна промяна:
Свалете в pdf

Виж още

с. Косово

Обслужва се от кмета на с. Нареченски бани: Димитър Бакалски Пощенски код: 4240 Тел.: 03342/ 2250

с. Червен

Кмет: Атанас  Игнатов Пощенски код: 4252 Тел.: 03325/ 2221

с. Узуново

Обслужва се от кмета на с. Жълт камък: Сабри Наимов Пощенски код: 4237 Тел.: 03344/ 2319

Виж всички
ОПОС
ОПАК
Администрация онлайн
Музеи на града
ЕС
ЕСФ