Топъл обяд в община Асеновград, Операция BG05SFPR003-1.001 „Топъл обяд“, Договор № BG05SFPR003-1.001-0009-С05

 

ПРОГРАМА ХРАНИ И ОСНОВНО МАТЕРИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ 2021 – 2027 г. ЕВРОПЕЙСКИ СОЦИАЛЕН ФОНД ПЛЮС ОПЕРАЦИЯ BG05SFPR003-1.001 „ТОПЪЛ ОБЯД“
 
 
 
 
 
 
Топъл обяд в община Асеновград Договор № BG05SFPR003-1.001-0009-С05
 
Кратко описание на Операцията:
Операция BG05SFPR003-1.001 „Топъл обяд“ е продължение на успешното изпълнение на тази операция в рамките на програмен период 2014-2020 и се реализира в съответствие с конкретната цел на програмата за справяне с материалните лишения чрез предоставянето на храни и/или основно материално подпомагане на най-нуждаещите се лица, включително децата, и прилагане на съпътстващи мерки, които подпомагат социалното им приобщаване. Чрез подпомагането с топъл обяд се цели да се осигури здравословна, разнообразна и питателна топла храна за обяд на хора, които не са в състояние сами или с помощта на свои близки да си осигуряват такава. Ползвателите на „топъл обяд“ ежедневно разчитат на тази помощ и са силно зависими от нея. Топъл обяд за най-нуждаещите се лица се предоставя целогодишно, в отговор на установени трайни и/или неотложни нужди.
 
Кратко описание на проекта:
Продължителност: 36 месеца
Период на изпълнение: от 01.10.2022 г. – 30.09.2025 г.
Размер на БФП: 863 453,62 лв.
Капацитет: 300 лица
Основни цели на проекта:
Основната цел на проекта е да допринесе за постигане на общата цел на оперативната програма, а именно смекчаване и намаляване на бедността и преодоляване на социалното изключване.
Община Асеновград популяризира услугата във всички населени места на територията на Общината.
 
Допустими целеви групи:
1. Лица и семейства без доходи или с ниски доходи, възрастни семейства пенсионери и самотно живеещи пенсионери, които имат ниски доходи, не могат да се издържат с тези доходи и имуществото си и не получават подкрепа от близките си;
2. Лица, обект на социално подпомагане, включително и от кръга на лицата по чл. 4, ал. 1 от Наредбата, които са в невъзможност да задоволят основните си жизнени потребности и за тях е установена нужда от ежедневна допълнителна подкрепа;
3. Лица с ниски доходи, които поради налични увреждания или здравословни ограничения са със затруднено или невъзможно самообслужване, в това число самотни лица с трайни увреждания с ниски лични доходи от пенсия, за които няма подходящ кандидат за асистент по механизма лична помощ;
4. Лица, които поради инцидентни обстоятелства са в затруднена и уязвима ситуация и за тях е установена нужда от този вид подпомагане;
5. Скитащи и бездомни лица;
6. Лица от уязвими групи – граждани на трети страни, по смисъла на § 1, т. 17 от допълнителните разпоредби от Закона за убежището и бежанците.
 
Кратка информация свързана с реализиране на проектните дейности:
Община Асеновград продължава дейностите по предоставянето на топъл обяд. Реализацията на проекта ще допринесе за постигането на общата цел на оперативната програма, свързана с намаляването на броя на живеещите в бедност лица, чрез подпомагането им с осигуряване на топъл обяд, с оглед осигуряване на нормални условия за живот на хора, които живеят в крайна бедност, изпитват тежки материални лишения и живеят в социална изолация.
За тази цел се изпълняват следните дейности:
1. Определяне на целевите групи;
2. Приготвяне на топъл обяд;
3. Предоставяне на топъл обяд,
4. Реализиране на съпътстващи мерки.
При управлението на проекта, не се допускат дейности на двойно финансиране.
Включване за ползване на топъл обяд по проекта:
Всеки кандидат-потребител е необходимо да подаде до общинската администрация заявление-декларация за ползване на услугата "Топъл обяд в Община Асеновград”, с което да заяви желанието си да се храни в безплатната обществена трапезария. На базата на подадените заявления-декларации и разработената процедура за подбор, общинската администрация извършва подбор на потребителите, които ще се хранят в трапезарията. При подбора на потребители, водещ критерий за определяне на най – нуждаещите се от подпомагане с храна лица е бедността и липсата и/или ограничените финансови възможности.
На представителите от целевите групи, които имат затруднения в придвижването и не могат да отидат до пунктовете за раздаване на топлия обяд, храната се доставя до дома. Разработен е механизъм за избягване разхищението на хранителни продукти, както подхода за прилагане при наличие на нераздадена храна, който гарантира, че топлия обяд ще достигне до най-нуждаещи се лица. При отсъствие на потребител за деня и с цел недопускане на разхищение на хранителни продукти, храната се предоставя на кандидат-потребители, включени в резервния списък.
ОПОС
ОПАК
Администрация онлайн
ЕС
ЕСФ